Prečo sú detské ihriská dôležité?

Prečo sú detské ihriská dôležité?

V súčasnosti sa detské ihriská na sídliskách alebo aj v škôlkach, športových areáloch, či pokojne aj na domácich záhradách budujú čoraz intenzívnejšie. Po dobách, kedy sa stávali zbytočnosťou naberajú opäť na významne. Pretože nie je detstvo bez detského ihriska.

 

Detské ihrisko je investícia do budúcnosti

Dnes majú deti množstvo možností, ako tráviť voľný čas. Ak sa vrátime v čase, tak pred dvadsiatimi, možno tridsiatimi rokmi bolo vlastne detské ihrisko priestorom, kde sa odohrávalo detstvo. Zažívali prvé lásky, súboje, dobrodružstvá, skrývačky a naháňačky. Porovnávali sme si sily. Súčasné deti trávia väčšinu času s mobilmi, či tabletmi v rukách a tak mnoho samospráv pokladalo investície do detských ihrísk za zbytočnosť. Deti sa nechceli hrávať vonku. No opak je pravdou, deti milujú pohyb, milujú dobrodružstvá na detskom ihrisku, ale koho by bavilo liezť po tridsaťročných preliezkach? To radšej ostanú doma. No z hľadiska psychológie to rozhodne nie je správny smer.

 

Deti potrebujú detské ihrisko

V súčasnosti sa opäť prebúdza trend výstavby detských ihrísk. Pretože z pozorovania lekárov aj psychológov výpadok detských ihrísk spôsobuje mnoho negatívnych spoločenských aspektov. Ihrisko totiž nie je a nikdy nebolo len športovisko. Má sociálne aj zdravotné rozmery.

 

Fyzický rozvoj

O potrebe pohybu sa hovorí čoraz viac. Alarmujúci je totiž stav práve detí s nadváhou. Podľa zistení Imperial College London žije momentálne na svete rekordných 124 miliónov obéznych detí a adolescentov vo veku od 5 do 19 rokov. Počet detí s nadváhou sa za posledné štyri dekády zvýšil desaťnásobne. Je to hrozivé číslo. A dôvodom je nielen zlá životospráva plná sladkých a slaných „junk“ jedál, ale aj nedostatok pohybu. Deti na detskom ihrisku totiž lezú, skáču, naťahujú sa, jednoducho sa zdravo hýbu. Pritom sa zabávajú, čo je úplne iné ako nútiť ich pohybovať sa pre pohyb samotný. Práve detské ihrisko tak prispieva k zdravému pohybu a vitalite. Zníži aj riziko obezity.

 

Posilnenie sebadôvery

Môže sa zdať, že ihrisko je len o hre. Ale nie je. Pretože ide o posilnenie sebadôvery. Dieťa je na ihrisku samostatné, objavuje svet, možnosti a tak buduje aj psychickú odolnosť v tom, čo dokáže.

 

Socializácia

Doma s mobilom bude dieťa nepripravené na svet okolo. Ihrisko je však doslova socializačným mraveniskom. Dieťa na ňom získava základné sociálne zručnosti. Poznáva iných a vytvára vzťahy.

 

Prevencia mrzutosti

Ani tá najlepšia rozprávka ani hra na svete nezabezpečí dieťaťu taký pocit šťastia ako hra na ihrisku. Psychologická štúdia, ktorú publikoval časopis  Frontiers in Psychology priniesla zistenia, že stačí jedna hodina týždenne v prírodnom prostredí a deti pracovali omnoho sústredenejšie, neboli apatické, ani roztržité, či znudené. Ihrisko je teda liek aj na psychický nepokoj. Aj v 21. storočí preplnenom technológiami tak má svoje nezastupiteľné miesto v detskom svete a zdravom vývine.

 

Pridaj komentár

Close Menu